Na letnie wakacje zwykle czekamy niemal cały rok. Po urlopie wracamy do normalnego życia wypoczęci i pełni energii, ale nasza skóra nie wygląda wcale najlepiej. Niestety wiele godzin spędzonych na słońcu powoduje znaczne pogorszenie jej stanu. Trzeba zatem wdrożyć jesienny program regeneracyjny, by znów cieszyć się cerą pełną młodzieńczego blasku.
Letnia opalenizna wygląda pięknie, ale niestety tylko przez kilka dni. Po powrocie z wakacji natychmiast zauważamy, że skóra na buzi jest przesuszona, nieco grubsza i nie tak elastyczna jak do tej pory. Mało tego, często dostrzegamy nowe zmarszczki lub brzydkie przebarwienia i popękane naczynka. No cóż, to właśnie zgubne skutki nadmiernej ilości promieni słonecznych, które niestety niszczą strukturę skóry, powodując jej przyspieszone starzenie się, a w skrajnych przypadkach zmiany chorobowe. Po urlopie zatem nie ma na co czekać. Trzeba natychmiast zająć się regeneracją skóry. Na szczęście dziś mamy wielkie możliwości w tym zakresie.
Dokładne oczyszczanie skóry
Podstawą prawidłowej pielęgnacji skóry jest jej właściwe oczyszczanie. Wieczorem należy usunąć wszelkie pozostałości dziennego makijażu i zanieczyszczenia, które gromadziły się na jej powierzchni przez cały dzień. Oczyszczając twarz, należy unikać mydła. Najlepiej sięgać pod płyny micelarne, które polecane są do każdego rodzaju cery. Zawarte w nich micele przyciągają zanieczyszczenia jak magnes. Dwufazowe płyny doskonale radzą sobie nawet z usuwaniem wodoodpornego makijażu. Skutecznie odblokowują pory skóry oraz usuwają nadmiar sebum.
Po oczyszczeniu twarzy warto zastosować tonik, który przywróci skórze naturalny poziom pH
i ostatecznie przygotuje ją na przyjęcie odpowiednio dobranego kremu pielęgnacyjnego.
Dobrze dobrany peeling to podstawa
Regularnie stosowany peeling do twarzy pozwoli na zachowanie młodego wyglądu skóry przez wiele lat. Zadaniem tego kosmetyku jest złuszczanie i usuwanie martwych komórek naskórka, co umożliwia szybszą regenerację zewnętrznych warstw skóry, spłyca zmarszczki i wygładza twarz. Mało tego, systematyczne usuwanie martwego naskórka stymuluje naturalne procesy zachodzące w warstwach skóry. Pobudzana jest wówczas produkcja kolagenu i elastyny, substancji odpowiadających za jędrność i elastyczność skóry.
Peelingi trzeba odpowiednio dobierać do rodzaju cery. Jeśli skóra ma cechy normalne to najbardziej odpowiednim preparatem będzie peeling drobnoziarnisty. Cera wrażliwa i sucha wymaga innego rodzaju kosmetyku. Obie łatwo ulegają podrażnieniom, a więc należy wybierać dla nich kosmetyki o delikatnym działaniu. Odpowiednim peelingiem będzie ten enzymatyczny, który nie wymaga pocierania skóry, a usuwa martwe komórki naskórka, po prostu je rozpuszczając. Z kolei cera tłusta jest najgrubszą z tu wymienionych i dla niej warto wybierać peelingi ziarniste, ale nie te gruboziarniste, bo one przeznaczone są do pielęgnacji innych części ciała.
Nawilżanie i jeszcze raz nawilżanie
Nawilżanie skóry jest obowiązkowym i chyba najważniejszym elementem pielęgnacji skóry, a ma jeszcze większe znaczenie jesienią. Skóra codziennie traci wodę, a to jest jedną z fundamentalnych przyczyn utraty jej dobrej kondycji. Nawilżanie nie polega na dostarczaniu wody z zewnątrz, ale na wsparciu procesów zapobiegających nadmiernej utracie wilgoci. Kremy nawilżające działają w różny sposób. Niektóre dostarczają skórze substancji posiadających zdolność wiązania wody, a tu najlepszym przykładem są preparaty zawierające kwas hialuronowy. Inne kremy biorą aktywny udział w przyspieszaniu odbudowy płaszcza hydrolipidowego, który jest zewnętrzną warstwą skóry, zapobiegającą utracie wody, a stale przez nas niszczoną chociażby w czasie codziennej kąpieli.
Krem nawilżający o lekkiej konsystencji powinien być stosowany rano. Wieczorem warto sięgać po kremy nawilżające o nieco przedłużonym działaniu, które są wzbogacone w cenne składniki aktywne poprawiające kondycję skóry, takie jak: retinol, argan czy koenzym Q10.